Szybki i profesjonalny serwis Twojej instalacji. Zadzwoń 77 433-50-28 Zapraszamy !!!

Kolektory słoneczne

Od miliardów lat słońce dostarcza na Ziemię olbrzymią ilość energii. Jest ona darmowa i praktycznie niewyczerpalna W ciągu zaledwie dwóch tygodni do naszej planety dociera taka ilość energii, jaką cała ludzkość wykorzystuje w ciągu roku. 

 Odpowiednio dobrane i wykonane instalacje solarne znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, ubojniach i masarniach, klubach sportowych i rekreacyjnych, basenach kąpielowych, a także w rolnictwie i zakładach produkcyjnych. Prawidłowo opracowana instalacja w okresie od kwietnia do października niemal całkowicie może pokryć zapotrzebowanie na ciepło użytkowe bez konieczności stosowania dodatkowych źródeł energii.

Najbardziej opłacalną inwestycja w dziedzinie energii słonecznej są kolektory. Kolektory słoneczne to dość proste w swej konstrukcji urządzenia pozwalające na wykorzystanie energii słonecznej w postaci zarówno promieniowania bezpośredniego, jak rozproszonego, do przygotowania ciepłej wody użytkowej , wspomagania układów centralnego ogrzewania i podgrzewania wody basenowej. Najczęściej spotykane kolektory cieczowe, absorbujące promieniowanie słoneczne, pozwalają na produkowanie ciepła niskopotencjalnego (poniżej 100 st. C) i akumulowanie go w postaci ciepłej wody. Urządzenia te są szczególnie użyteczne w gospodarstwach domowych, w których ciepło niskopotencjalne ma decydujący udział. Przeciętnie 90% energii zużywanej w gospodarstwie domowym przeznacza się właśnie na przygotowanie ciepłej wody użytkowej i centralne ogrzewanie, a pozostałe 10% zasila rozmaite urządzenia domowe. To właśnie sprawia, że dzięki zainstalowaniu kolektora słonecznego można zaoszczędzić rocznie od 50 do 80 % energii potrzebnej do uzyskania ciepłej wody i 20 do 40 % energii potrzebnej do ogrzewania. Kolektory instaluje się najczęściej włączając je w system tradycyjnego pozyskiwania ciepłej wody i zasilania centralnego ogrzewania.

Gospodarsto domowe

Za takim rozwiązaniem w naszej szerokości geograficznej przemawia fakt, że słońce dostarcza energii bardzo nierównomiernie w różnych porach roku. Latem może zaspokoić nasze zapotrzebowanie na ciepłą wodę praktycznie w 100%, ale zimą, kiedy dodatkowo potrzebujemy ciepła do ogrzania domu, kolektor może stanowić jedynie element całego systemu. Dzięki niemu kocioł centralnego ogrzewania otrzymuje na wejściu wodę o kilka stopni cieplejszą. Te kilka stopni to nasz zimowy zysk.


Funkcjonowanie kolektora w tradycyjnym systemie grzewczym zapewnia komfort stałego dopływu ciepła. W czasie bardzo małej emisji promieniowania słonecznego system pracuje niezależnie od kolektora i jest co najwyżej przezeń wspomagany. Woda podgrzewana w kolektorze do pewnej temperatury jest potem dogrzewana w tradycyjny sposób. Optymalne parametry pracy kolektora zależą od całej instalacji. Dlatego producenci nie ograniczają się do wytwarzania samych kolektorów, ale zazwyczaj oferują komplet podzespołów potrzebnych do wykonania instalacji według dowolnego projektu. Niebagatelną kwestią, związaną z zastosowaniem kolektorów słonecznych, jest ekologia. Darmowa i czysta energia słoneczna to nie tylko oszczędności w naszym budżecie domowym - to także zdrowsze środowisko, w którym żyjemy.

ul. Piłsudskiego 62B 48-303 NYSA 

tel./fax 77433-50-28  email: biuro@agnik.nysa.pl

Wyposażenie łazienki, armatura łazienkowa, sprzedaż pieców sprzedaż kotłów,
wyposażenie kuchni, materiały hydrauliczne

Wszelkie prawa zastrzeżne.

CMS Web design - Tworzenie stron www